top of page

Co je "trigger point"?


Travell and Simons (2018)


Tajemství spočívá právě ve slově "spoušťový" (trigger v angličtině znamená "spoušť"). Body fungují jako spoušť pistole. Místo výstřelu ale spouští bolesti, často zcela jinde než kde se vytvoří. Samotný bod (TrP) je v podstatě malá lokální křeč. Obvykle se projevuje na pohmat bolestivým uzlem či uzlíčkem ve svalu. Může být však i spontánně bolestivý. Sám o sobě nemusí způsobovat žádné citelné problémy. TrP má ale schopnost vyvolat bolest i ve vzdálených částech těla. Svaly s TrPs mají významně omezenou regenerační kapacitu.


DŮVODY PROČ TRIGGER POINT VZNIKÁ



Příčinou vytvoření TrP je zpravidla přetížení svalových vláken. To může nastat náhle (např. při extrémní fyzické zátěži) nebo se může postupem času pomalu vyvíjet. Typické je např. jednostranné namáhání svalů, nesprávné držení těla nebo špatný pohybový stereotyp. Takže jde o běžné součástí každodenního života mnoha z nás. Projekce bolesti do vzdálených oblastí zásadně ztěžuje odhalení skutečné příčiny. Jak pacient, tak odborník bývají zprvu uvedeni v omyl.


8 důvodů proč TrP vzniká:

  • kompenzace chybného držení těla

  • kompenzace zatížení u sportovce

  • kompenzace hypermobility

  • ochranná funkce - např. u fotbalisty, kdy dojde k poranění kolene, vzniká typický vzorec TrPs v okolních svalech. Tělo si v podstatě pomocí TrPs vytváří vlastní "dlahu", aby měl kloub klid pro zhojení. Podobná situace nastává v případě zranění svalů, úponů, po zánětech, úrazech a operacích.

  • reakce na aktivní jizvu - velmi často se stává, že jizva, která není zcela správně zhojená a má např. omezenou posunlivost, tahá nebo páli při doteku, kolem sebe vytváří řetězce stažených svalových vláken

  • psychika - při psychické zátěži vznikají TrPs v typických svalech, jedná se především o žvýkací svaly, trapézový svaly v krku, dýchací svaly a svaly pánevního dna

  • důvody revmatické a imunologické (např. revmatoidní artritida)

Trigger point není vždy špatný. Je správné nejdříve řešit důvody, proč vznikl, a až následně TrP povolit. Opačný postup může stav i horšit.


CO SE DĚJE V TRIGGER POINTU?


Z malé oblasti, kde se nachází počáteční svalová křeč, TrP vyvolá zánětlivou reakci. Ta působí nejen bolest, ale také funkční omezení, protože sval nemůže správně fungovat. Aby ulevilo bolestivé oblasti, zaujme tělo obranný postoj a zatíží okolní svaly. Dlouhodobě vede tato nerovnováha k dalším komplikacím. A to je důvod, proč mnoho pacientů má dlouholeté potíže a trpí bolestí.


JAK UVOLNIT TRIGGER POINT?


  • lokálně aplikovaná tlaková masáž: perkusor, masážní tyčky, míčky

  • válcování

  • rázová vlna

  • suchá jehla

  • kinesiotape

  • neurofyziologické techniky

  • změna pohybového stereotypu, korekce držení těla


PŘÍKLADY PŘENESENÉ BOLESTI



Ischiatická bolest je často se vyskytujícím a rozšířeným medicínským problémem. Poměrně často je však nesprávně diagnostikována. Pacienti navštěvují lékaře kvůli bolesti vystřelující do nohou. Lékař se poté rychle vydá hledat příčinu v oblasti bederní páteře. Pravděpodobně začne uvažovat o uskřinutí sedacího nervu. Obvykle je pacient poslán na MR a viník je na světě. Většina lidí má, aniž by si to uvědomovala, jednu nebo i více plotének vyhřezlých. Jsou totiž často asymptomatické, tedy bez jakýchkoliv příznaků. Např. na obrazu z MR vyšetření je ale častý výskyt artefaktů. Ty pak lékař snadno mylně vyhodnotí jako potvrzení svého podezření. Zvolí standardní léčbu: léky, injekce nebo fyzioterapie. Důvod? Správná léčba nesprávné příčiny! Spouštěcí bod umístěný v hýždích a působící bolest vyzařující do nohy není na snímcích viditelný. Díky tomu se stává správná diagnóza velmi obtížnou.


Chronické tenzní bolesti hlavy

Tyto myofasciální poruchy poruchy se vyskytují nejen ve svalech lebky, ale např. i ve žvýkacích (temporomandibulárních) a krčních svalech (trapezius, sternocleidomastoides). Přitom samotné bolesti se projevují v jiné lokalitě než je samotný TrP (ať již aktivní či latentní). I v těchto případech přenesené bolesti zamlžují klinický obraz a odvádějí pozornost od skutečné příčiny jinam.

237 zobrazení

Comments


bottom of page